Стрелча. Една от най-красивите археологически находки от Стрелча е открита почти половин век. В надгробна могила в местността „Орела“ през 1977г. е намерен сребърен скифос. Проучванията в района се ръководят от проф. Георги Китов. Съдът е разновидност на киликса – това е дълбока чаша с две дръжки. Скифосът е един от най-богато и най-разнообразно украсените тракийски съдове. Според археолозите до сега друг подобен съд – ярък представител на тракийската металопластика от IV в. пр. Хр., не е намиран в България.
Върху него освен палмети са изобразени женски глави, глави на овен и на лъв. Дъното е плоско, височината на чашата е 8,9 см. Според археолозите скифосът е дело на местен тракийски майстор и е имал конкретно ритуално приложение. За това говорят и разположените върху стените на съда, редуващи се и по вертикал, и в хоризонталните редове глави на жени с палмети и на лъвове с двойки глави на овен. По скифоса от Стрелча на три реда са изобразени 15 женски глави, вероятно на Великата богиня на траките, 12 овнешки глави и растителни орнаменти. Външните му стени са покрити с четири орнаментални пояса, изпълнени с изображения на палмети, човешки и животински глави.
Централно място в схемата с орнаменти заема вторият пояс, изпълнен с 15 релефни женски глави, частично позлатени. Върху дъното на съда е изобразена една особено оригинална розета с 8 ромбовидни листа. Смисълът на украсата на скифоса е доста труден за тълкуване. Според Иван Маразов в „Траките и виното“ на първия ред на позлатения сребърен скифос от Стрелча са изобразени бюстове на Аполон, а на втория – глави на слънчевия овен Амон. А най-вероятно женските глави представят образа на тракийска богиня, покровителка на животните или те са нейните пазители. Прекрасният скифос е собственост на Исторически музей-Стрелча, но се съхранява и е изложен в залата-трезор в Националния археологически музей.
НД