Пазарджик. Само на 7 км от Пазарджик, в землището на село Сарая са открити две съкровища от римски монети, които са сред малко известните в региона и страната. Първото е открито през 1924 г. в местността „Даалъка“, разположена на около 1 км северозападно от селото. В своята статия „Съкровище от римски монети от с. Сарая, Пазарджишко“, Мирослава Доткова, пише, че то е открито случайно. По време на селскостопанска работа е намерено гърне със сребърни и бронзови римски монети, които са били разграбени на момента, и само част от находката постъпва Археологическия музей в София. Не е ясно колко са били монетите в гърнето, ясно е само, че 33 от тях са в Националния археологически музей – 3 денара, 29 антониниана и 1 емисия на Никея.
Оцелялата част от находката от село Сарая се състои основно от сребърни монети от различни номинали – денари и антониниани. Според Доткова то принадлежи към т.нар. смесени съкровища, в чийто състав влизат не само монети от благородни метали, но и бронзови емисии. Всички денари в съкровището от село Сарая са от времето на Северите. Най-ранната монета е отсечена през 209 г. с името на император Септимий Север (193 – 211). 27 от антонинианите са от времето на император Гордиан III (238 – 244) и Филип Араб (244 – 249). Най-късните монети датират от управлението на император Траян Деций (249 – 251).
Оказва се, че в същата местност, където е открито първото монетно съкровище от село Сарая, е намерено и още едно през 1978 г. От него 17 монети са в музея в Пловдив. Съдържанието му е подобно на това от първото съкровище като видове монети, но тук най-късните са от управлението на император Филип Араб (244 – 249). Според археолозите и двете съкровища са укрити по едно и също време и вероятно по сходни причини. Те предполагат, че нашествията на готите и свързаното с тях превземане на Филипопол, са станали причина в различни селища в района да бъдат укрити множество съкровища, сред които са и двете от село Сарая.