Изворът „Света Троица“ при Брацигово – свещено място с лековита вода, почитано през вековете

0
441
Снимката е илюстративна

Брацигово. Едно от свещените места в региона, почитано през вековете, е изворът „Света Троица“ при Брацигово. Според Никола Мушмов поклониците са хвърляли монети и са вярвали, че водата има лечебна сила, а според Иван Вълчев 12 от извънградските светилища в Тракия са свързани с извори. При 3 от тях водоизточникът е имал определено място в почитания култ като най-добър пример за това е изворът „Света Троица“ при Брацигово. Той коментира също, че няма данни за каквито и да било съоръжения покрай водоизточника и явно самият той е бил център на извършваните ритуали. Според сведенията, на север от езерото били открити основи от стар манастир, на който била открита само църквата. Но как е открито това древно светилище?

През лятото на 1928 г. било почистено малкото езеро при Брацигово и изворът „Света Троица“ бил каптиран, а водата прокарана в градските чешми. След оттичането на водата езерото изсъхнало и на дъното под тинята били намeрени различни предмети, накити и монети, хвърляни във водата от посетителите за здраве. Никола Мушмов съобщава, че в тогавашния Народен музей постъпват две бронзови фибули от късната римска епоха; 7 различни бронзови обеци; 18 бронзови халки с различна големина, във форма на пръстени. Освен тях в музея постъпват и около 170 екземпляра бронзови монети.

Според него изворът „Света Троица“ при Брацигово е съществувал от ранната римска епоха, може би и от IV в. пр. Хр., защото там са намерени монети от Филип II Македонски (359-336 г. пр. Хр.), от Август (33 год. преди – 14 год. сл. Христа), Траян (98- 117 год.), Септимий Север (193-211 год.), както и други от II, III и IV в., като Юлия Домна, Каракала, Гета, Елагабал, Максимин, Север II, Аврелиан, Проб, Галиен, Констанс, Константин Велики, Хонорий, Аркадий, Теодосий II, Анастасий I, Юстин I и II и Юстиниан І. Най-много монети има от Констанций II и Юстиниан. Оказва се, че свещеният извор е почитан и през Средновековието, тъй като в музея са донесени и три златни монети от края на XVI в., една австрийска от времето на Рудолф II от 1587 г., една белгийска от 1593 г. и една венецианска от  1556-1559 г.

Според Никола Мушмов може би са намерени и други предмети, и монети, но те са укрити от работниците. Този извод той прави, тъй като инж. Брадински, който е ръководил работите по каптиране на водата от извора, донася в музея доста бронзови монети и други дребни предмети, които е събрал именно от работниците. Между тези монети една е от времето на Каракала (198-217 г.). На аверса на монетата е изобразена главата на императора с лъчист венец, а на реверса е изобразен Херкулес в гръб, с подвит десен крак. На лявото му рамо е преметната лъвска кожа, а в протегната встрани дясна ръка той държи тояга. И до днес мястото се почита като свещено, а водата на извора „Света Троица“ край Брацигово се смята за лековита.

НД

http://tophomeo.com/" target="_blank">
СПОДЕЛИ
Предишна статияСребърният скифос от Стрелча – с богата и уникална украса
Следваща статияЗабравени съкровища: За намерените в село Попинци над 200 сребърни монети на цар Иван Александър и сина му Михаил

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Моля въведете вашият коментар!
Моля напишете името си