Пазарджик. В Националния музей „Земята и хората“ се съхраняват уникални за България минерални образци, отличаващи се със своята красота, рядкост и научна стойност. Сред тях е и минерал, открит в Пазарджишко. Това е епидот от Нова махала – най-големият (14 см) монокристал, с качества на скъпоценен камък. Името му идва от гръцкото „епидозис“ – увеличение, добавка, заради многобройните кристали. Епидотът е вид минерал от силикатите, който има различни цветове и стъклен блясък. Цветът на минерала е от сиво-зелен, зелено-кафяв, до тревисто зелен.
Според геолозите гигантски епидотови кристали, дълги до 80 см, са намерени в кварцови жили при село Камилски дол, Кърджалийска област. А в пегматитови жили при село Нова махала, Пазарджишка област, са установени прозрачни епидотови кристали. Тъмнозелените и добре оформени кристали имат ювелирни качества, тъй като се изрязват като скъпоценни камъни, а когато се полира епидотът има ярък стъклен блясък. Той е идеален за изработка на бижута, едновременно с това е по-евтин от останалите скъпоценни камъни. Една от отличителните му характеристики е силният плеохроизъм, при който кристалите се отличават с различни цветове – зелено, кафяво и жълто, когато се наблюдават от различни ъгли.
Още от древността епидотът се слави със своите лечебни и магически свойства. Смята се, че стимулира имунната система, помага в процеса на оздравяване и физическо възстановяване. Епидотът помага за духовното израстване, в борбата със стреса и емоционалната нестабилност. Най-общо се приема, че той е камък за хармония с природата и нейните лечебни свойства.
НД