Пазарджик. Снимките на разцъфнали люляци през октомври ни накараха да ви разкажем повече за ароматния храст, за легендите и поверията, свързани с него. Според едно от най-старите предания, когато Иисус Христос е разпънат на кръста, Богородица страдала много и вървяла без посока, обзета от силна мъка. Уморена, тя приседнала да си почине под дърво, което имало само листа, но не и цветове. Изстрадалата жена притворила очи и заспала. Тогава листата от дървото бавно започнали да падат върху Божията майка и нежно я покрили. Тя се събудила от топлината, с която листата на това дърво я дарили. Благодарната Богородица го благословила да бъде не само зелено, но и изпълнено с ароматни цветове. В този миг дървото се окичило с прекрасен цвят, а времето, в което той се появил било и време на христовото Възкресение. И до ден днешен люлякът цъфти тогава, а много от миряните, които ходят на църква носят цъфнал люляк в храма именно на Великден.
Латинското име на люляка – Сиринга, идва от красивата нимфа със същото име, в която се влюбил Пан, който се опитал да я заговори, но тя избягала. Тогава божеството с кози рога, крака и копита, започнало да преследва нимфата. За да се спаси тя се превърнала в красив лилав храст. Според друга легенда богинята на пролетта и цветята Флора отишла да събуди Слънцето, за да разцъфтят цветята и птиците да запеят своите песни. Когато кошницата на Флора, от която се изсипвали различни цветя, била почти празна, тя погледнала в нея и видяла, че са останали само лилави. Щедро ги пръснала над Персия, която се смята за родина на люляка. За появата на белия люляк пък има друга легенда, според която някога в Англия богат лорд изоставил красива бедна девойка и от мъка тя потърсила смъртта. Приятелките и обсипали гроба с лилави люлякови клонки. На следващия ден обаче видели, че всички цветове се превърнали в бели…
Според поверията за красивия храст, той цъфти, когато пролетта спечели битката със зимата и показва колко дълга е била тя. Рано цъфнал люляк е символ на кратка зима. Според народните вярвания той носи положителна енергия и защитава дома от лоши очи и помисли. Ароматният букет като подарък за жена се приема като знак на обич и привързаност. В народната медицина е известен с положителното си влияние върху асматични заболявания. Заради прекрасния мирис на неговите цветове, люлякът има запазено място в ароматерапията, парфюмерията и козметиката.
НД